Menu witryny
Start
O Mnie
Metody Pracy
Scenariusze Zajęć
Scenariusze Imprez
Referaty
Awans Zawodowy
Akty Prawne
MATEMATYKA
FORUM
Chat - piątki godz 19:00
Linki
Literatura
Kontakt
Galeria
- - - - - - -
   
Scenariusz rewalidacyjno-wychowawczy nr 1 - zajęcia plastyczne - stemple z liści
                     
Cele: budowanie zaufania w stosunku do innych osób, poczucie bezpieczeństwa i zaufania, dostarczanie różnorodnych bodźców, przybliżanie dzieciom otaczającego ich świata, ćwiczenie motoryki małej, poprawianie czucia powierzchniowego i głębokiego,


Metody: Stymulacja polisensoryczna, Knilla, masaż logopedyczny, zabawy paluszkowe, masaż powierzchniowy dłoni,  praktyczne działanie, muzykoterapia, met. W. Sherborne.


Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta audio z programami Knilla, kolorowe kartki, pędzle, farby, liście, materace, krem lub oliwka, przedmioty o różnej fakturze, przedmioty do stymulacji w Porannym Kręgu, muzyka relaksacyjna.


Miejsce zajęć: szatnia, sala zajęć, sala Doświadczania Świata, sala gimnastyczna.


Przebieg zajęć


I.                    Zajęcia wstępne - stałe


1.      Samoobsługa w szatni

2.      Poranny Krąg-jesień

3.      Program Knilla  - według indywidualnych możliwości

4.      Zajęcia w Sali Doświadczania Świata


-  masaż zewnętrzny twarzy

·      masaż szyi – od okolicy barków do podbródka, zewnętrzną powierzchnie przełyku od dołu ku górze, stosując tylko głaskanie.

·      masaż żuchwy – od podbródka w kierunku skroni, od okolicy za uszami do podbródka.

·      masaż czoła i policzków – od środka czoła przez skronie do ucha schodząc wzdłuż policzków, od bocznych powierzchni nosa w bok do policzków, same policzki.

·      masaż warg – od środka nad górną wargą w kierunki na boki, podobnie masujemy okolice pod dolna wargą, ruchem rozciągającym masujemy okolice pod dolną wargą


5.      Masaż dłoni:

·      palców- zabawy paluszkowe- „Sroczka”, „Rodzina paluszków”

·      grzbietowej strony – głaskanie, rozcieranie, ponowne głaskanie

·      wewnętrznej części – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie

·      głęboki ucisk dłoni

·      opukiwanie klockiem i innymi przedmiotami

·      posmarowanie dłoni eterycznym olejkiem

-  czas na obserwację swobodną


6.      Przygotowanie do śniadania, śniadanie, porządkowanie po śniadaniu


II.                 Zajęcia właściwe
 

1.      Zajęcia plastyczne

-  stemplowanie liśćmi

-  stymulacja  polisensoryczna – głaskanie-pocieranie liśćmi różnych części ciała;  – wąchanie liści; - słuchanie szeleszczenia liści

-  wykonanie pracy – nauczyciel nakłada na liście farbę a uczniowie samodzielnie przykładają „stemple” na kartkę

-  urządzenie wystawy i nagrodzenie dzieci

-  wspólne sprzątanie sali.


III.               Zajęcia końcowe
 

1.      Zajęcia w sali gimnastycznej


Ćw. W. Sherborne

-  dziecko leży na  brzuchu, nauczyciel przechodzi nad jego nogami, nad tułowiem, potem celowo zahacza o jakąś część ubrania, następnie przebiega nad dzieckiem, przeskakuje i dodatkowo dołącza okrzyki.

-  dziecko teraz obraca się na plecy, nauczyciel wykonuje te same czynności


2.      Relaksacja przy muzyce

3.      Zajęcia w szatni – samoobsługa

4.      Pożegnanie.

 
Powered by  MyPagerank.Net      Katalog stron - Best in Poland

sportness - 
sprzęt fitness, kettler, york
statystyka
Gabinet Okulistyczny Radosław Różycki - Warszawa