Menu witryny
Start
O Mnie
Metody Pracy
Scenariusze Zajęć
Scenariusze Imprez
Referaty
Awans Zawodowy
Akty Prawne
MATEMATYKA
FORUM
Chat - piątki godz 19:00
Linki
Literatura
Kontakt
Galeria
- - - - - - -
   
Scenariusz rewalidacyjno-wychowawczy nr 3 - stymulacja wzrokowo-ruchowa
Cele: poczucie bezpieczeństwa i zaufania, dostarczanie różnorodnych bodźców, wspomaganie rozwoju spostrzegania, przybliżanie dzieciom otaczającego ich świata, ćwiczenie sprawności w obrębie motoryki małej, poprawianie czucia powierzchniowego i głębokiego, usprawnianie umiejętności jedzenia, kształtowanie umiejętności ubierania i rozbierania, ćwiczenie równowagi.


Metody: Stymulacja polisensoryczna, Knilla, masaż logopedyczny, zabawy paluszkowe, masaż powierzchniowy dłoni,  praktyczne działanie, muzykoterapia, met. W. Sherborne.


Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta audio z programami Knilla, materace, krem lub oliwka, przedmioty o różnej fakturze, przedmioty do stymulacji w Porannym Kręgu, muzyka relaksacyjna, świeczka, szmatka, maskotka, kubeczek, smaki i zapachy do stymulacji węchowo-smakowej.


Miejsce zajęć: szatnia, sala zajęć, sala Doświadczania Świata, sala gimnastyczna.


Przebieg zajęć 


I.                    Zajęcia wstępne


1.      Samoobsługa w szatni

2.      Poranny Krąg-zima

3.       Program Knilla  - według indywidualnych możliwości

4.      Zajęcia w Sali Doświadczania Świata

-  masaż zewnętrzny twarzy

·      masaż szyi – od okolicy barków do podbródka, zewnętrzną powierzchnie przełyku od dołu ku górze, stosując tylko głaskanie.

·      masaż żuchwy – od podbródka w kierunku skroni, od okolicy za uszami do podbródka.

·      masaż czoła i policzków – od środka czoła przez skronie do ucha schodząc wzdłuż policzków, od bocznych powierzchni nosa w bok do policzków, same policzki.

·      masaż warg – od środka nad górną wargą w kierunki na boki, podobnie masujemy okolice pod dolna wargą, ruchem rozciągającym masujemy okolice pod dolną wargą


5.      Masaż dłoni:

·      palców- zabawy paluszkowe- „Sroczka”, „Rodzina paluszków”

·      grzbietowej strony – głaskanie, rozcieranie, ponowne głaskanie

·      wewnętrznej części – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie

·      głęboki ucisk dłoni

·      opukiwanie klockiem i innymi przedmiotami

·      posmarowanie dłoni eterycznym olejkiem


6. Stymulacja węchowo-smakowa; nauczyciel podaje smaki na odpowiednia część ęzyka, nauczyciel podaje różne zapachy do wąchania.


7.Przygotowanie do śniadania, śniadanie, porządkowanie po śniadaniu


II.                 Zajęcia właściwe-indywidualne
                      

1.      wodzenie wzrokiem za źródłem światła-po różnych liniach

2.      wodzenie wzrokiem za przedmiotem

3.      szukanie przedmiotu schowanego pod szmatką przed dzieckiem

4.      szukanie przedmiotu schowanego pod kubeczkiem




III.               Zajęcia końcowe
 

1.      Zajęcia w sali gimnastyczne

-  Ćw. Weroniki Sherborne

·      siedzimy na przeciwko siebie najpierw nauczyciel poklepuje swoje nogi i głośno mówi nogi, następnie poklepuje nogi dziecka i mówi głośno nogi, poczym bierze ręce dziecka i jego rękoma i wykonuje to samo ćwiczenie

·      poklepujemy brzuch

·      poklepujemy głowę


3.      Relaksacja przy muzyce


4.      Zajęcia w szatni – samoobsługa


5.      Pożegnanie.

 
Powered by  MyPagerank.Net      Katalog stron - Best in Poland

sportness - 
sprzęt fitness, kettler, york
statystyka
Gabinet Okulistyczny Radosław Różycki - Warszawa