|
Cele ogólne
- zaspokajanie kontaktów międzyludzkich
- kształtowanie umiejętności pozytywnej rywalizacji
- wdrożenie do wspólnego udziału w imprezie
- wzmacnianie więzi emocjonalnych pomiędzy członkami grup
- terapia poprzez taniec, muzykę
Cele szczegółowe
- właściwe zachowanie się podczas zabawy
- używanie zwrotów grzecznościowych
- wyzwalanie aktywności oraz inwencji twórczej
- usprawnianie koordynacji ruchowej poprzez taniec i zabawy ruchowe
Cele operacyjne
- uczeń potrafi zachować się podczas imprezy
- uczeń usprawni czynności manualne wykonując dekoracje
- uczeń koryguje pewne wady wymowy, postawy
Struktura imprezy:
W imprezje bierze udział około 30-to osobowa grupa chłopców w wieku od 7 do 25 lat, mieszkańców DPS z głębszym i głębokim upośledzeniem umysłowym wraz z nauczycielami i opiekunkami oraz grupa uczniów z klas 1-3 Szkoły Specjalnej w Pleszewie z lekkim upośledzeniem umysłowym z wychowcą.
Czas trwania imprezy około 3 godzin.
Metoda: twórcza, działaniowa, aktywizująca.
Forma zajęć: działanie indywidualne i zespołowe
Miejsce: świetlica DPS
Praca nauczyciela przy organizowaniu imprezy - opracowanie scenariusza imprezy
- kontakt z wychowawcą grupy dzieci ze szkoły w Pleszewie i ustalenie przebiegu imprezy
- kontakt z dyrekcją DPS odnośnie nagród
- wykonanie dekoracji z wychowankami
- zorganizowanie muzyki
- prowadzenie imprezy i wspólne tańce z wychowankami
Praca uczniów przy organizowaniu imprezy Sprawniejsi uczniowie biorą udział w przygotowaniu do dekoracji sali. Pomagają w dotarciu na świetlicę kolegom na wózkach. Uczniowie aktywnie uczestniczą w przygotowanych zabawach ruchowych, konkursach i tańcach.
Materiały potrzebne w realizacji imprezy Balony, kolorowy papier, brystol, kotyliony, kleje, papierowe serca, sprzęt grający, kisiel, słodycze
Przebieg imprezy 1. Wspólne przejście do świetlicy
2. Powitanie gości – organizatorki witają zgromadzonych, zapoznają ich z tradycją Walentynek i zapraszają do wspólnej zabawy.
3. Między tańcami odbywają się konkursy oraz poczęstunek
· uczniowie uczestniczący w pierwszym konkursie mają za zadanie zebrać jak najwięcej papierowych serduszek rozsypanych wcześniej przez organizatorki, kto zbierze najwięcej otrzymuje brawa a wszyscy uczestnicy otrzymują lizaki.
· konkurs grupowy -uczniowie otrzymują serca wycięte z brystolu ich zadaniem jest ozdobienie go papierem kolorowym metodą wydzieranki
· taniec z balonami – organizatorki zachęcają uczniów do tańca parami. Każda para musi utrzymać podczas tańca balonik między sobą nie wypuszczjąc go. Wygrywa ta para której balonik nie upadnie na podłogę.
· konkurs na najszybciej zjedzony kisiel
Po każdym konkursie organizatorki w rytm piosenki: „Jedzie pociąg z daleka” zbierają dzieci z sali i zapraszają do wspólnych tańców.
4. Zakończenie imprezy około godziny 12.00.
5. Pożegnanie
Komentarz
Impreza została zaplanowana z okazji Walentynek dla uczniów DPS-u oraz zaproszonych gości. Stopień realizacji zamierzonych celów będzie widoczny i oceniane podczas codziennego przebywania z dziećmi oraz na następnej zaplanowanej zabawie.
Pamiątką i dokumentem imprezy jest scenariusz oraz zdjęcia.
|