Scenariusz zajęć z matematyki
Prowadzący: Joanna Różycka Data: 24.III.2006 Klasa: Ig „b” Czas: 45 min.
Temat : Przygotowanie do sprawdzianu (liczby rzymskie, liczby całkowite dodatnie i ujemne, zaokrąglanie do dziesiątek, liczby wielocyfrowe)
Cele ogólne: - kształcenie wyobraźni i intuicji matematycznej, - ćwiczenie umiejętności sprawnego wykonywania operacji rachunkowych, - ćwiczenie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym.
Cele operacyjne; - uczeń odróżnia liczby ujemne od dodatnich, - uczeń wykonuje działania na liczbach całkowitych ujemnych i dodatnich, - uczeń zna system liczb rzymskich do tysiąca, - uczeń potrafi zaokrąglać liczby do pełnych dziesiątek, - uczeń prawidłowo zapisuje i odczytuje liczby wielocyfrowe, - uczeń zna zasady gry w domino, - uczeń potrafi współpracować w grupie.
Metody i formy pracy: ćwiczenia praktyczne, elementy „burzy mózgów”, problemowa
praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
Materiały: Domino z liczbami rzymskimi, oś liczbowa, krzyżówka, kartoniki z liczbami, karty pracy z zadaniami, termometry, zeszyt ćwiczeń
Przebieg zajęć
I. Część organizacyjna
II. Przebieg zajęć:
1. Zapisanie planu zajęć. 2. Przypomnienie układu liczb na osi liczbowej - uzupełnianie brakujących liczb na osi - przypomnienie nazewnictwa liczb – dodatnie i ujemne - porównywanie liczb na osi - odczytywanie temperatur ujemnych i dodatnich na termometrze - wskazywanie danych temperatur, porównywanie temperatur - ćwiczenia rachunkowe z liczbami całkowitymi 3. Zaokrąglenia do pełnych dziesiątek - tworzenie zbiorów liczb 4. Przypomnienie liczb rzymskich - przyporządkowanie liczb arabskich z symbolami rzymskimi na tablicy - układanie domina 5. Liczby wielocyfrowe - zapisywanie w tabelce dziesiątkowej - porównywanie liczb wielocyfrowych 6. Krzyżówka dotycząca pojęć matematycznych
III. Część końcowa – podsumowanie zajęć
Uwagi:
|